Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Захист права постійного користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства

Захист права постійного користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства

                Право постійного користування земельною ділянкою є одним із найбільш дискусійних питань, що можуть виникнути у процесі діяльності агропідприємств.

            Поширеною є ситуація, коли засновник фермерського господарства в період 1992-2000 років отримував земельну ділянку в постійне користування.

            Після цього створювалось фермерське господарство, яке і здійснювало обробіток земельної ділянки.

            Однак, час невпинно летить, і ось засновники фермерських господарств – особи, що отримували земельні ділянки, помирають.

            І перед спадкоємцями постає питання щодо збереження земельної ділянки, що передавалась у постійне користування засновнику ФГ.

            Адже, дуже існує багато зацікавлених сторін у отриманні вказаної земельної ділянки – починаючи від конкурентів, і не забуваємо про територіальні органи Держгеокадастру, що здійснюють облік та розпорядження земельними ділянками.

            Які ж дії потрібно вживати з метою захисту права на земельну ділянку?

1.                  Варто переконатись, що установчі документи фермерського господарства – а особливо статут, є в наявності та відповідають вимогам чинного законодавства. У разі зміни голови або членів фермерського господарства, останнє повинне зберігати протоколи загальних зборів про вказані рішення.

Бажано, час від час актуалізувати статут відповідно до вимог чинного законодавства, та дотримуватись вимог Закону України «Про фермерське господарство».

Також, потрібно передбачити у статуті, що фермерське господарство користується земельною ділянкою, що була отримана засновником на праві постійного користування.

2.                  Безпосереднє використання земельною ділянкою, що видана на праві постійного користування, повинно здійснюватись фермерським господарством. Тобто, будь-які звіти, щодо використання ділянки, повинні подаватись від імені ФГ.

Сплата обов’язкових платежів, податків та зборів, що можуть виникнути у зв’язку із користування земельною ділянкою, також повинне здійснюватись виключно фермерським господарством.

Подання податкових декларацій, статистичних звітів також подається від імені фермерського господарства.

На даний час, сформована судова практика свідчить про те, що земельні ділянки, що були отримані громадянами на праві постійного користування, знаходяться у користуванні відповідного фермерського господарства, що було створене відповідно до вимого законодавства.

Смерть особи, що отримала земельну ділянку у постійне користування, не може бути підставою для припинення вказаного права, так як така причина відсутня у Земельному кодексі.

Територіальні органи Держгеокадастру не мають повноважень щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі смерті особи, що отримала таке право, у разі продовження існування фермерського господарства.

Отже, існують дієві механізми захисту права постійного користування на земельну ділянку, що була отримана для ведення фермерського господарства.

Однак, судова практика постійно змінюється, тому власники фермерських господарств мають відслідковувати вказані юридичні моменти.