Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Штрафні санкції у господарських спорах

Штрафні санкції у господарських спорах

 

Адвокати адвокатського об’єднання ХіТ проаналізували практику судових спорів щодо стягнення штрафних санкцій у разі прострочення виконання зобов’язань за укладеними договорами та підготували практичні рекомендації щодо ведення договірної роботи бізнесом.

Види штрафних санкцій, що можуть застосовуватись у договірних відносинах:

1.    Штраф. Вказана санкція обраховується у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного обов’язку. Також, сторони договору можуть домовитись про фіксований розмір штрафу у разі певного порушення. Можна передбачити наступний вид штрафу у договорі: 10% від розміру вартості робіт у разі затримки виконання понад 20 днів.

Господарські суди, зазвичай, стягують суми штрафів без жодних зауважень. При цьому, судді перевіряють правильність обрахунку розміру штрафу.

Однак, в певних ситуаціях, господарські суди приймають рішення про зменшення суми штрафу, адже його розмір не відповідає засадам розумності та справедливості.

Наші рекомендації: перед підписання договорів уважно передивитись розділ  про штрафні санкції, і запропонувати контрагенту зменшити розмір штрафу. Одного разу ми перевіряли договір для нашого Клієнта, і побачили там штраф у розмірі 50% від вартості Товару за прострочення виконання строку поставки на 1 день. Звичайно, ми рекомендували змінити цей пункт, адже він ставив нашого Клієнта у надзвичайно невигідне становище. Розмір штрафу повинен бути збалансованим, і відповідати порушенню.

2.    Пеня. Вказаний вид штрафної санкції, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Зазвичай, стандартною умовою договору є стягнення пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ. Але, це не забороняє сторонам встановити свій окремий розмір пені, і розраховувати її відповідно до погоджених умов договору.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (п.6 ст.232 Господарського кодексу України).

Під час винесення рішення, господарські суди перевіряють правильність нарахування пені, а також період за який вона нараховується.

Так, постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 10 вересня 2020 року у справі 916/1777/19 було зазначено, що сторони договірних відносин можуть самостійно визначити період, в якому відбувається нарахування пені, і умова договору: «штрафні санкції нараховуються протягом усього періоду порушення» є законною.

            Наші рекомендації: обов’язково звертайте увагу на розмір пені та період, за який вона може нараховуватись. Для одного із наших Клієнтів ми домоглись зменшення розміру пені на 70 000 гривень, надавши суду пояснення щодо неправильного розрахунку розміру пені.

3.    Інфляційні втрати. Це розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція.

На даний час, на розгляді Касаційного господарського суду у складі Верховного суду знаходиться справа щодо обрахунку інфляційних втрат, а саме стоїть питання нарахування інфляційних втрат за неповний місяць, та за місяць у якому відбувалось фактичне погашення боргу.

Отже, нарахування штрафних санкцій за порушення зобов’язань у більшості випадків є врегульованим у судовій практиці, та фактично зводиться до перевірки обрахунку суми боргу.

Саме тому, ми радимо звертати ретельну увагу на розмір та порядок обрахунку штрафних санкцій до моменту укладення договорів.

Адвокатське обєднання «ХіТ» представляє інтереси як стягувачів так і боржників у спорах про стягнення заборгованості, в тому числі і штрафних санкцій за порушення договірних відносин.