Кошик
14 відгуків
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+38(050) 982 90 93
+38(066) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

5 Новел в реєстрації юридичних осіб

5 Новел в реєстрації юридичних осіб

2 листопада 2019 року вступає в силу про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», яким дещо змінюються правила реєстрації, зокрема ті, що стосуються юридичних осіб. Фахівці чекали і боялися остаточної редакції цього Закону, тож, з чим відтепер нам прийдеться мати справу?

1. Нотаріальні бланки документів - Закон вводить обов'язкове викладення усіх документів, які стосуються змін по юридичним особам і підписи на яких підлягають нотаріальному засвідченню, на нотаріальних бланках. Це: акти приймання-передачі майна як внеску до статутного капіталу, як частки особи, що виходить зі складу юр.особи, акт приймання-передачі частки у статутному капіталі і навіть рішення органу управління про зміни. Напевне такі зміни потягнуть збільшення вартості нотаріальних послуг, проте, на нашу думку, така новела не створює великих перешкод для бізнесу.

2. Обов'язкова реєстрація нотаріусом - частина правочинів по відчуженню корпоративних прав відтепер підлягає нотаріальному посвідченню і обов'язковій реєстрації безпосередньо нотаріусом, який вчинив правочин. Хоча в Законі чітко передбачені виключення для АТ, ТОВ та ТДВ. Крім того, зміни в Цивільний кодекс не вимагають обов'язкового нотаріального посвідчення правочинів щодо відчуження корпоративних прав, тому дія цієї новели поки не зрозуміла. Можливо це правило діятиме для осіб, які вирішили добровільно посвідчити такий правочин нотаріально.

3. Перевірка обсягу цивільної дієздатності осіб при реєстрації - реєстраторам надають доступ до усіх державних реєстрів з метою перевірки дієздатності осіб та правомірності їх дії. Наприклад, під час реєстрації змін до відомостей про учасників юридичної особи реєстратор зобов'язаний перевірити дієздатність учасників, які приймали відповідне рішення та підписували його (наприклад, за реєстром актів цивільного стану), а також, перевірити повноваження та дієздатність особи, яка подає документи для реєстрації, наприклад, чинність нотаріальної довіреності, повноваження особи, яка таку довіреність видала тощо. АО "ХіТ" вважає, що в деяких питаннях (наприклад, щодо виходу особи зі складу товариства, або перевірка повноважень особи) така перевірка є доречною. Проте, слід зважати, що відтепер процедура подачі документів для реєстрації займе трохи більше часу. 

4. Договір про відчуження частки у статутному капіталі не потрібно посвідчувати нотаріально. Найбільше супротиву в юридичній професійній спільноті викликало бажання законотворця зобов'язати посвідчувати договори про відчуження частки у статутному капіталі юридичної особи нотаріально. Окрім того, що такі правочини були б надзвичайно дорогими (враховуючи вартість майна, що відчужується), вони істотно обмежили б учасників в праві на свободу договору. У великих підприємствах перехід частки до нового власника - це складний і багатоетапний процес перевірок, отримання дозволів (наприклад Антимонопольного комітету), реструктуризації зобов'язань тощо. Зазвичай усі етапи та процеси передбачаються у складному контракті і перехід здійснюється після узгодження усіх моментів. Бажання депутатів максимально уодночаснити процес укладення договору і переходу частки лише б позбавило бізнес можливості узгоджувати і дробити правочин на процедурні частини. Крім того, це дуже ускладнило б роботу нотаріусів, адже, попри наявне у них право, не усі запровадили у своїй практиці реєстрацію юридичних осіб та змін щодо відомостей про них в ЄДР. Отже, на сьогодні Верховна Рада України обмежилась змінами в Цивільний кодекс щодо обов'язкової письмової форми такого правочину (адже раніше це не було передбачено, отже можна було погоджувати умови і укладати такі правочини і усно). Для ТОВ та ТДВ в Законі про реєстрацію юридичних осіб документом, що посвідчує перехід права власності на частку у статутному капіталі, залишається акт приймання-передачі відповідної частки (її частини). Для інших підприємств (наприклад, приватних) таким документом є договір купівлі-продажу чи іншого виду відчуження (наприклад, дарування). Чи посвідчувати його нотаріально, чи ні, визначають самі учасники такого підприємства, проте, якщо вони вирішать посвідчити його нотаріально, слід зважати, що перехід прав власності на частку, а отже і пов'язані з цим зміни в ЄДР юридичних осіб, ФОП та громадських формувань повинен буде реєструвати той самий нотаріус.

5. Повноважний чи не повноважний, ось в чому питання? Однією із спірних новел Закону є визначення повноважності представників юридичної особи. Якщо раніше законодавство містило вимогу про посвідчення повноважень представника відповідним документом, то наразі законодавець уточнив цей момент і передбачив, що для цілей законодавства про реєстрацію юридичних осіб документом (відомостями), що посвідчує повноваження представника є нотаріальна довіреність або відомості, які містяться в ЄДР про повноваження особи. Навіть поверховий аналіз такої норми наштовхує на логічне запитання, чи буде представник повноважним із довіреністю, виданою самою юридичною особою? Чи тепер посвідчувати повноваження особи від підприємства потрібно також нотаріально? Якщо практика визначить, що правильним є друге твердження, це завдасть додаткових незручностей юридичним особам. Напевно, це недолік законодавчої техніки, проте він може мати реальні юридичні наслідки. На питання чи створить такий механізм посвідчення повноважень додатковий захист прав юридичних осіб та їх учасників питання сумнівне, враховуючи що будь-які істотні зміни вносяться на підставі рішення учасників, підписи яких обов'язково засвідчуються нотаріально. Отже, навіть якщо припустити, що керівник, або інша особа від імені керівника, надасть довіреність представнику, останній навряд зможе вчинити які-небудь дії, які не погоджені учасниками. 

Підсумовуючи, скажемо, що нічого страшного і такого, що б істотно завадило бізнесу керувати своїми справами, в тому числі в питаннях реєстрації, Крім того, не всі згадані новели вступають в силу саме 2 листопада, деякі відтерміновані аж до весни 2020 року, проте ознайомлений означає озброєний.

Однак, все ж загальний аналіз закону свідчить про те, що випробування декларативністю і довірою бізнес або ж держава в особі органів і суб'єктів реєстрації не витримали. Усі названі механізми запроваджують посилення контролю за процесом реєстрації юридичних осіб. Хочемо вірити, що це зроблено для блага бізнесу.

Христина Захарова, адвокат, партнер АО "ХіТ", керівник практикою корпоративних відносин.