Кошик
14 відгуків
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+38(050) 982 90 93
+38(066) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

ОРЕНДУЄТЕ ЗЕМЛЮ У ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ? ГОТУЙТЕСЬ ДО СУДУ.

ОРЕНДУЄТЕ ЗЕМЛЮ У ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ? ГОТУЙТЕСЬ ДО СУДУ.

Дуже багато сільськогосподарських підприємств користуються земельними ділянками державної форми власності на підставі договорів оренди, які були укладені із відповідними райдержадміністраціями або уже територіальними відділами Держкомзему.

Але договори оренди мають свій визначений строк, і потрібно розпочинати роботу щодо пролонгації вказаних договорів не за 2 тижні до їх закінчення, а бажано трохи раніше.

 Відповідно до останніх змін у земельному законодавстві, розпорядником земельних ділянок сільськогосподарського призначення є управління Держгеокадастру або об’єднана територіальна громада, якщо вона уже створена і отримала відповідні повноваження.

  Однак, пролонгація договору оренди землі із Держгеокадастром є непростою справою, про що свідчать дані Єдиного реєстру судових рішень по Полтавській області.

 Відповідно до даних Реєстру, за період 2018 – 2019 років Господарським судом Полтавської області було винесено 158 рішень у справах за позовами сільськогосподарських підприємств про поновлення строку дії договорів оренди.

Чинне законодавство у сфері оренди землі передбачає два наявних способи використання Орендарем свого переважного права на поновлення строку дії договору:

1.      Поновлення строку дії Договору шляхом погодження умов додаткової угоди.

При такій ситуації, Орендар повинен повідомити розпорядника земельної ділянки про намір продовжити дію договору у строк, який визначено договором, однак не пізніше ніш за 30 днів до дати закінчення Договору. Разом із листом – повідомленням Орендар має надіслати проект додаткової угоди про продовження дії основного Договору у трьох екземплярах.

Важливе уточнення: поновлення договору оренди відбувається на  той самий строк та на тих самих умовах, що передбачені і в основному Договорі.

Після цього розпочинається переписка із Держкомземом, яка в ідеальній ситуації повинна закінчиться підписанням додаткової угоди, можливо із трішки зміненими умовами.

2.      Поновлення строку дії Договору шляхом фактичного використання земельної ділянки після закінчення строку.

Дана ситуація має місце, коли Орендар виконав усі свої зобов’язання, які ми описали у першому пункті, однак не отримав жодної відповіді від Держгеокадастру щодо своїх намірів відносно земельної ділянки.

Важливим пунктом є те, що сільськогосподарське підприємство продовжує вільно користуватись вказаною земельною ділянкою, сплачує усі передбачені платежі, і впродовж місяця після закінчення строку дії Договору Держгеокадастр не направив листа про небажання продовжувати дію Договору.