Кошик
14 відгуків
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+38(050) 982 90 93
+38(066) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Земельний податок під нежитловою нерухомістю

Земельний податок під нежитловою нерухомістю

Одним із чергових етапів розвитку бізнесу є перехід від використання орендного приміщення до придбання власного. Саме тут починає виникати ряд запитань: чи належно оформлені документи на приміщення, чи можна його використовувати для ведення господарської діяльності, чи оформлена під ним земельна ділянка? На вказаному етапі бізнес конче потребує грамотної і своєчасної підтримки адвоката, адже належна перевірка документів перед вчиненням нотаріальної угоди збереже значну кількість коштів та нервів.

Починають перевірку спеціалісти Адвокатського об’єднання «ХіТ» з підстав виникнення права власності у Продавця – при цьому особлива увага звертається не на наявність документа на власність, а на його суть і передумови такого набуття, адже саме там можуть бути сховані «скелети в шафі». Особливу увагу звертають на набуття права власності Продавцем від державних органів в рамках процедури приватизації або викупу. Нажаль, досить поширеною є практика оскарження прокуратурою вказаних угод, і відповідно витребування майна від клієнта.

            Також, ми звертаємо увагу на наявність самовільних перепланувань, підключення до комунікацій, наявність або відсутність орендарів та технічний стан самого приміщення.

            Окремим питанням при придбанні нежитлових приміщень є перевірка статусу земельної ділянки. Перш за все, ми звертаємо увагу на цільове призначення земельної ділянки. Воно має відповідати призначенню нежитлового приміщення. По-друге, це розмір земельної ділянки та її статус – вона приватизована, перебуває в оренді чи тимчасовому користуванні, або взагалі право власності чи користування на земельну ділянку не оформлено?

            Вказані моменти є важливими тому, що після придбання нежитлових приміщень власник автоматично стає зобов’язаний сплачувати орендну плату або земельний податок. А розмір орендної плати та/або земельного податку розраховується відповідно до розміру земельної ділянки та ставки податку, який буде встановлюватись органом місцевого самоврядування.

            Які проблеми можуть виникнути при нарахуванні розміру орендної плати/земельного податку?

            Перша – якщо нерухомість розташована на земельній ділянці, розмір якої не визначений, межі земельної ділянки не встановлені. В такому випадку, орган місцевого самоврядування досить часто визначає розмір землі на власний розсуд, використовуючи архівні дані, що вже не актуальні. І виходить, що вам нараховують земельний податок за земельну ділянку, розмір якої значно більше ніж той, яким ви фактично користуєтесь.

            Друга - ви користуєтесь земельною ділянкою на підставі договору оренди землі, термін дії якого закінчився, і вважаєте, що не маєте сплачувати орендну плату. Однак, таку думку не підтримує законодавець,  тому ваш обов’язок щодо сплати нікуди не дівається.

            Також спірним питанням щодо нарахування орендної плати/земельного податку є встановлення органом місцевого самоврядування розміру нормативно-грошової оцінки землі в межах населеного пункту. Досить часто, така оцінка або взагалі відсутня, або вона затверджена із порушенням строків, і тому нарахування орендної плати/земельного податку може порушувати права власника приміщення, з чим можна успішно боротися.

Треба пам’ятати, що власність в Україні зобов’язує, і найчастіше вона зобов’язує захищати свої права на цю власність. Тож пам’ятайте пораду від Адвоката: «Навіть скупі люди витрачаються на адвоката – просто в два рази частіше».

 

Тарас Захаров, адвокат, Адвокатське об’єднання «ХіТ»