Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Встановлення порядку користування спірною квартирою

Ключові тезиси:
✔️ОСОБА_1 звернулася до суду з указаним позовом, в якому просила вселити її до квартири АДРЕСА_1 ; встановити порядок користування вказаною квартирою, виділивши їй у користування кімнату площею 12,3 кв. м, а ОСОБА_2 кімнату площею 10,4 кв. м, кімнату площею 16,0 кв. м, кухню, коридор та санвузол залишити у загальному користуванні; зобов`язати відповідача не чинити їй перешкод у користуванні виділеною їй кімнатою та приміщеннями загального користування; стягнути з відповідача на її користь судові витрати у справі. 
✔️Позовна заява мотивована тим, що вона є власником 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , власником іншої 1/2 частини квартири є відповідач. 
Оскільки відповідач добровільно пустити її до квартири та визначити порядок користування нею відмовляється, створює для неї перешкоди в користуванні спірною квартирою, пускає до квартири незнайомих їй людей та здає її в найм без її згоди, ОСОБА_1 просила позов задовольнити.

✔️✔️Застосовуючи положення статті 391 ЦК України, відповідно до якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, навіть якщо вони не пов`язані із позбавленням права володіння, суд має виходити із такого. 
✔️Відповідно до положень статей 391 ЦК України позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.
Відповідно до статті 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. 
✔️Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. 
✔️Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації. 
✔️Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов`язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно.
✔️Виходячи з аналізу зазначеної правової норми слід дійти висновку, що ця норма регулює саме порядок здійснення права часткової власності, тобто порядок користування спільною частковою власністю без її поділу в натурі, наслідком якого є припинення права спільної часткової власності. Зокрема, при встановленні порядку користування будинком кожному зі співвласників передається в користування конкретна частина будинку з урахуванням його частки в праві спільної власності на будинок. Разом з тим виділені в користування приміщення можуть бути і неізольовані, і не завжди точно відповідати належним співвласникам часткам, оскільки встановлення порядку користування майном не припиняє право спільної часткової власності на це майно.
Вказаний правовий висновок висловлений у постанові Верховного суду України від 03 квітня 2013 року № 6-12цс13 та врахований судами при вирішенні цієї справи.
✔️Установивши, що сторонам на праві спільної часткової власності належить спірна квартира, у користуванні своєю власністю позивачу відповідач чинить перешкоди, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. 
✔️✔️Аргументи касаційної скарги про те, що суди порушили її законне право ставити питання про поділ спірного майна та можливої компенсації у разі неможливості його поділу не заслуговують на увагу, оскільки становлення порядку користування майном не припиняє право спільної часткової власності на це майно і не позбавляє можливості відповідача звернутися до суду з відповідним позовом.

 

Джерело інформації: Канал ЦДСП у "Telegram": https://t.me/cdoslidzennasp