Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Чи цивільно Ви живете із своїм чоловіком/жінкою?

Чи цивільно Ви живете із своїм чоловіком/жінкою?

Питання багатозначне як з боку лінгвістики, так і з боку права. Тож давайте відповімо на популярне і неоднозначне для багатьох питання який же шлюб вважається цивільним.

Відповідь на це питання необхідно розпочинати з засад усього національного права України – Конституції, яка чітко визначає, що церква в Україні відокремлена від держави. Це положення прямо впливає не лише на релігійний плюралізм, але і на ряд прав і процедур, які здійснюються світською державою.

Сімейне законодавство визначає, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Саме таке створення сім’ї (тобто через РАЦС) є єдиним правовим поняттям шлюбу, як сімейного союзу, який автоматично, в силу закону, трансформує його учасників в новий для них статус - чоловіка і дружини, а також створює для них взаємні права і обов’язки (майнові та немайнові) як у подружжя.

Оскільки закон чітко і однозначно встановлює, що релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, а також, що проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя, такі види сумісного проживання шлюбом називати не можна.

Отже, шлюб, який є шлюбом відповідно до закону, і є цивільним, оскільки створюється в результаті реалізації особами своїх цивільних прав, і породжує для них відповідно цивільні обов’язки.

Тобто процес проживання осіб разом однією сім’єю як чоловік і дружина, але без офіційної реєстрації таких відносин уповноваженими органами держави називати шлюбом з будь-яким прикметником попереду не можна і, відповідно, таке співмешканство не є цивільним шлюбом, як його звикли називати в народі.

Така розповсюджена помилка виникла історично, враховуючи, що в дорадянській період існування України шлюб створювався в результаті церковних обрядів і «реєструвався» церквою, як, власне, і факти народження та смерті осіб. Тобто фактично прийнятним і законним було розуміння церковного шлюбу. На противагу йому, після розпаду Російської імперії, коли церква була заборонена, функції реєстрації актів цивільного стану перебрала на себе держава, звідси і виникло поняття цивільного (тобто світського, нецерковного) шлюбу.

Яка ж різниця між шлюбом та іншими способами створення сім’ї?

Ваші внутрішні переконання щодо обов’язковості або необов’язковості так званого «штампа» в паспорті (який, доречи, вже не проставляється ;) не є предметом нашої бесіди, тому про них мова не ведеться. З точки зору закону і духу права, глобальної різниці між шлюбом і іншими формами немає для виникнення взаємних прав і обов’язків, проте виникнення таких прав і обов’язків у відносинах поза офіційним шлюбом обтяжується, так би мовити, неавтоматичністю.

Наприклад, якщо дитина народжується в шлюбі, держава апріорі вважає, що жінка, яка її народила, є матір’ю, а її чоловік – батьком. Реєстрація народження дитини, в такому випадку, і внесення запису про батьків робиться автоматично за зверненням одного з них. У разі ж народження дитини не в шлюбі питання батьківства вирішується за спеціальною процедурою, яка передбачає обов’язкову участь і волевиявлення обох батьків, що іноді є незручним, або дає привід для зловживань з боку недобросовісного батька (не вважайте це сексизмом, адже походження дитини від матері визначається як раз автоматично - за медичною довідкою).

Інший випадок – придбання спільного майна. Закон захищає майнові права осіб як в шлюбі, так і поза ним, проте в шлюбі існує так звана презумпція спільності майна подружжя, тобто все, що придбано за час шлюбу є спільним, в той час як поза шлюбом у випадку спору необхідно доводити і факт спільного проживання, і факт спільного придбання майна. З точки зору закону майнові права в шлюбі користуються більшим обсягом державних гарантій і захисту, оскільки його спільність можна встановити на підставі запису про шлюб, в той час як існування співмешканця можна приховати.

Окремим прикладом слід визначити питання спадкування. Життя швидкоплинне і не завжди безпечне, тому міркувати про свій спадок і гарантії своїх коханих ніколи не рано. Офіційний чоловік або дружина є спадкоємцем першої черги і, як правило, у разі трагедії не муситимуть доводити свої права на майно померлого, в той час як чоловік/жінка без офіційного статусу можуть нічого і не отримати, або пройти сім кіл пекла для доведення своїх прав.

Отже, як юрист, я завжди заперечую проти неофіційних стосунків, оскільки знаменитий «штамп» насправді зовсім нічим не обтяжує пару, а ось його відсутність може вийти дуже неприємним і клопітким боком.

 

Христина Захарова, адвокат, партнер АО "ХіТ", провідний спеціаліст в сфері сімейного права.