Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Due Diligence: що? кому? навіщо?

Due Diligence: що? кому? навіщо?

Дуже часто в мережі і в професійних колах можна зустріти невідоме багатьом поняття Due Diligence.

Отже, що ж воно таке і з чим, а точніше КОМУ його їсти?

В перекладі з англійської мови Due Diligence означає забезпечення належної сумлінності. Використовується це поняття в інвестуванні і являє собою процес ретельної незалежної перевірки об'єкту. Така перевірка може носити юридичний, податковий, фінансовий, операційний характер, або бути загальною, тобто по суті комплексною, яка включає в себе перевірку усіх параметрів об'єкта інвестування.

Звісно така процедура конче необхідна при інвестуванні в бізнесі (чи то в працюючому, чи то в старт-ап’і), проте і в суто побутових питаннях така перевірка не буде зайвою.

Наведемо декілька простих для сприйняття прикладів.

Приклад1: Ви вирішили купити автомобіль:

Ситуація 1: Ви купуєте автомобіль у власника. Процедура переоформлення в органах МВС зараз є вельми спрощеною та не може захистити Вас від усіх можливих ризиків. Наприклад, власник авто перебуває в шлюбі або розлучений, а авто було придбано в шлюбі, що в більшості випадків робить його об’єктом спільної сумісної власності. Тому Ви можете згодом стикнутися із проблемою оспорення Вашого правочину і навіть спробами другого з подружжя повернути цей майно назад.

Ситуація 2: Ви купуєте автомобіль у «власника», який володіє і користується ним по довіреності (погодьтесь – дуже розповсюджена в Україні практика). Формально усе в порядку, проте, чи Ви впевнені, що власник авто, який рік-два тому видавав цю довіреність живий-здоровий? Або що він не відкликав її в нотаріальному порядку. Крім того, в цьому випадку Ви також можете наразитися на ризики, описані в ситуації 1.

Приклад 2: Ви вирішили придбати житло.

Ситуація 1: житло придбавається на вторинному ринку. Власник отримав його, скажімо, у спадщину. Начеб-то все в порядку. Проте, непоодинокими є випадки, коли через деякий час з’являється брат/сестра Вашого продавця, які претендують (і часто на вагомих законних підставах) на частину спадкового майна, і починають оспорювати Ваш правочин.

Ситуація 2: житло придбавається на первинному ринку. Як правило особи інвестують в такі об’єкти ще в процесі їх будівництва. В такому випадку попередня перевірка надійності забудовника та законність будівництва є першим завданням. Тут необхідно перевірити чи все в порядку у господарській діяльності забудовника, чи не перебуває він в процедурі ліквідації чи банкрутства, чи немає явних умов для таких процедур. Не зайвою буде перевірка його попередньої репутації на ринку. Істотною є перевірка належності документів на будівництво: наявності землі відповідного призначення під майбутньою будовою, належне оформлення дозволів на будівництво, перевірка того факту, що Ви є єдиним покупцем саме Вашої майбутньої квартири.

Окремим ризиком є наявність арештів і заборон або їх можливості як на майно, так і стосовно особи-відчужувача майна. Дуже ретельно і уважно слід відноситись до ситуацій, коли правовстановлюючим документом на майно є рішення суду, оскільки це може свідчити про існування спору щодо такого майна.

Більшість цих питань, звісно, лежать в площині юридичній, тому саме правовий радник Вам зможе допомогти пересвідчитись в тому, що з об’єктом Вашого інвестування все добре.

Навіть якщо Ви набуваєте майно за допомогою посередників, наприклад, агенцій нерухомості, радимо Вам бути пильними щодо цих питань. Поцікавтесь чи є у Вашого посередника юрист, який міг би провести потрібну перевірку. Впевніться, що саме Ви можете такому фахівцю довіряти. Ретельно вивчіть договір із посередником, які саме послуги він зобов’язується Вам надати, яку відповідальність він може нести за будь-які пов’язані ризики.

Пам’ятайте, що саме Ви зацікавлені і відповідальні за свою безпеку (і правову в тому числі). Тому перед тим, як стрибати у океан, подивіться чи нема поблизу акул ;)

«СТРИБАЙТЕ» БЕЗПЕЧНО РАЗОМ З АО «ХІТ».