Кошик
14 відгуків
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+38(050) 982 90 93
+38(066) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Сплати аліменти і спи спокійно, або новели законодавства щодо стягнення аліментів

Сплати аліменти і спи спокійно, або новели законодавства щодо стягнення аліментів

Не так давно наша шановна Верховна Рада почала активно опікуватись аліментами на дітей та порядком їх стягнення, в результаті чого за останні півроку було прийнято аж два Закони, які мають істотно забезпечити права дітей на належне утримання з боку не дуже свідомих батьків. Чи призведе виконання цього Закону до обіцяного покращення покаже час, а Вам буде корисно дізнатись чого ж боятись і на що сподіватись можна тепер сторонам аліментних зобов’язань.

Порядок судового стягнення аліментів було змінено ще Законом від 17 травня 2017 року, яким змінили правила звернення до суду і отримання жаданого рішення.

Криво-косо, але, щиро вважаючи, що відтепер аліменти – це легко, законодавець почав вирішувати ще більшу проблему – як змусити недобросовісних батьків їх сплачувати. Слід зауважити, що тут група, яка готувала законопроект, спрацювала більш професійно, і дійсно придумала систему, яка, може працювати, і працювати доволі ефективно.

Тож, чого боятись боржникам-аліментникам?!

Відтепер, злісним неплатником аліментів вважається особа, яка не сплатила аліменти у сукупній сумі аліментів за 6 місяців. Це означає, що той з батьків, який не платить аліменти понад 6 місяців підряд, або який платить як прийдеться, але заборгованість досягла суми, яка дорівнює сумі аліментів за 6 місяців – може починати спати неспокійно.

До недобросовісних боржників застосовуються один або декілька примусових заходів, які полягають у тимчасовому обмеженні боржника у його спеціальних правах, а саме: 1) у праві виїзду за кордон; 2) праві керувати транспортним засобом; 3) праві користуватися зброєю та прирівняними пристроями; 4) праві полювати. Тобто, якщо Ви не платите аліменти дитині, то до погашення боргу можете, наприклад, забути про свою омріяну подорож до лісів Чорногорії за кермом Toyota Tundra постріляти по білках. Принаймні перші два способи примусу очевидно будуть ефективним способом захисту прав дітей на аліменти, а нерадиві батьки, якщо мають гроші на закордонні подорожі та майже золоте паливо, повинні перш за все виконувати свої обов’язки перед дитиною.

Проте, якщо у Вас немає жодного зі спеціальних прав, це не означає, що Вас омине аліментна недоля. Для батьків, які не мають власності, не мають спеціальних прав, а також для тих, хто ще й роботи не має (бо з заробітної плати зручніше для всіх стягувати аліменти), законодавець застосував таку конструкцію, як суспільно корисні роботи.

Суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Повнолітні особи можуть виконувати такі роботи до 8 годин на день, тож гарно поміркуйте чи хочете ви цілий день підмітати вулицю, чи заплатити аліменти і спокійно заробляти свої «чорні мільйони» далі ;)

Крім того, зважте, що якщо Ви маєте заборгованість вже понад 3 місяці, виконавча служба має право накласти стягнення на Ваше майно, тобто продати квартиру, дачу, машину, яка Вам належить, і погасити Ваш борг з коштів від продажу. А також після 3х-місячної заборгованості Вас можуть притягнути ще й до кримінальної відповідальності щодо умисного ухилення від виконання рішення суду.

З позитивного для отримувачів аліментів внаслідок застосування цього Закону, окрім дієвих механізмів стягнення коштів, є також пряма передбачена можливість виїздити за кордон разом із дитиною без згоди другого з батьків, якщо існує заборгованість у сумі понад 6 місяців. Ця новела дійсно чудова, бо, зазвичай, отримати необхідну згоду батька/матері «безкоштовно» майже неможливо, а для того, що обійти згоду батька через рішення суду треба пройти не одне коло пекла. Така норма зменшує навантаження на судову систему та забезпечує реальний механізм усунення спекуляцій правами дитини з боку недобросовісних батьків. Проте, дуже шкода, що законодавець не передбачив полегшення інших аспектів життя дитини, яка залишається проживати лише з одним з батьків, таких як реєстрація місця проживання, набуття або відчуження права власності, отримання закордонного паспорта врешті решт тощо, адже для таких дій завжди вимагається згода обох батьків, а отже залишається ціле поле для зловживань!

Попри наявність явних прогалин і незрозумілість механізмів реального застосування Закону, він дає надію і способи реального впливу на боржників зі сплати аліментів.

 Шановні батьки, не забувайте, що дитина після розлучення нікуди не дівається і не перестає бути Вашою, поводьтеся гідно і по-дорослому. Або, принаймні, заплатіть аліменти вчасно і позбавте себе зайвих проблем!