Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Що нового потрібно знати про насильство в сім'ї

Що нового потрібно знати про насильство в сім'ї

Якщо Ви полюбляєте дивитись американські фільми кримінального чи юридичного спрямування, то Вам відомо про такі обмеження, які застосовуються в праві США, як, наприклад, заборона наближатися до конкретної особи на певну відстань. Слід зазначити, що такі «фантастичні» на наш погляд заходи тепер доступні і в Україні, проте поки що виключно жертвам домашнього насильства.

7 грудня 2017 року Президент України підписав ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який якісно по-новому пропонує захищати жертв від їх кривдників.

Система запобігання домашньому насильству не є новою для України, вона функціонує з 2001 року, коли було вперше прийнято закон в цій галузі, проте питання ефективності її роботи потягнули необхідність її суттєвої реформи.

Збільшення уваги держави до проблеми насильства в сім’ї та розроблення принципово нового підходу до вирішення цієї кричущої проблеми очевидно: новий закон значно розширив:

-          коло осіб, які можуть визнаватись жертвами такого насилля;

-          коло уповноважених на допомогу у таких справах органів;

-          коло спеціальних заходів, які припиняють чи попереджають насильство у сім’ї.

Провідна роль у безпосередньому та терміновому припиненні та захисті жертв віддана уповноваженим підрозділам Національної поліції України та суду. Значну роль у перевихованні та обліку і контролю за кривдниками віддана державним адміністраціям і органам місцевого самоврядування.

Найбільш цікавим, на нашу думку, є новели законодавства, які стосуються обліку кривдників, та можливих заходів запобігання насильству.

Так, в Україні створюється єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, до якого на визначений законом строк буде включатися інформація про усі виявлені випадки такого насильства, його жертв і кривдників. Наявність інформації щодо особи про випадки насильства можуть мати і матимуть негативний вплив на особу-кривдника, зокрема у випадку сімейних спорів, про що безпосередньо вказано в Законі.

Крім того новий Закон передбачає більш розгалужену систему спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству. Тут є і зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, і заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи, і заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою (термінові заборонні приписи); заборона перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою, усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи, обмеження спілкування з постраждалою дитиною, заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання, навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою, заборона розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням переховується, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею, заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб (обмежувальні приписи стосовно кривдника); взяття кривдника на профілактичний облік та направлення для проходження програми для кривдників. Більша частина зазначених заходів є абсолютно новою для нашої системи, на нас чекає нелегкий шлях її становлення та налагодження ефективної роботи. Проте, можна з впевненістю зазначити, що зазначені заходи та сумлінна робота уповноважених органів з питання протидії насильства в сім’ї збереже не одне життя та долю.

Якщо Ви є жертвою домашнього насильства – не бійтеся просити про допомогу – це не соромно, це спосіб зберегти себе або своїх близьких. В екстрених випадках звертайтесь до органів поліції. Також Вам допоможуть в органах місцевого самоврядування, медичних закладах, прокуратурі і суді.

Христина Захарова, адвокат, партнер АО "ХіТ".