Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Договір оренди землі: проблемні аспекти укладення та поновлення договору.

Договір оренди землі: проблемні аспекти укладення та поновлення договору.

Продовження мораторію на купівлю – продаж земель сільськогосподарського призначення (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) в Україні на 2017 рік, змушує агропідприємства та фермерські господарства використовувати договори оренди земельних ділянок у своїй господарській діяльності щодо формування земельного банку.

Однак, незважаючи на той факт, шо форму типового договору оренди землі затверджено постановою Кабінету міністрів України, тобто кількість спірних ситуацій у вказаних відносинах повинна бути мінімальною, статистика свідчить, що орендні відносини між власником земельної ділянки (паю) та орендарем досить часто є предметом судового розгляду.

Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень, судами Полтавської області за 2016 рік було розглянуто більше 330 цивільних прав щодо припинення (розірвання) договорів оренди земельних ділянок.

            Зважаючи на це, нами проведено ґрунтовний аналіз найбільш актуальних правових позицій Верховного суду України за 2016 рік, що стосуються відносин, які виникають між власником землі та суб’єктом господарювання:

1.      щодо несплати орендної плати:

Так, відповідно до Земельного кодексу України договір оренди земельної ділянки може бути розірваний Орендодавцем – власником земельної ділянки у зв’язку з систематичною несплатою орендної плати за користування земельною ділянкою.

Ключовим моментом для розірвання договору оренди землі зі вказаної підстави є розуміння поняття «систематична несплата», а саме несплата орендної плати два і більше рази, тоді як разове порушення умов договору в цій частині не можу бути підставою для розірвання договору оренди землі.

Отже, одноразова несплата Орендарем грошових коштів за користування земельною ділянкою, якщо такий порядок сплати передбачено умовами договору, не є підставою для розірвання договору оренди землі.

Вказана правова позиція знайшла своє відображення у постанові Верховного суду України від 28 вересня 2016 року.

2.      щодо непроведення нормативно – грошової оцінки:

Істотною ознакою договору оренди земельної ділянки є нормативно грошова оцінка землі, розмір якої враховується при визначенні розміру орендної плати та/або земельного податку.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оцінку землі» проведення нормативно грошової оцінки є обов’язковим для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, при укладенні договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, агропідприємствам та фермерським господарствам обов’язково потрібно звернути увагу на наявність  нормативно грошової оцінки землі, яка береться в оренду.

Вказана правова позиція знайшла своє відображення у постанові Верховного суду України від 11 травня 2016 року.