Кошик
14 відгуків
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+38(050) 982 90 93
+38(066) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

Будівництво за правилами і без

Будівництво за правилами і без

Відповідно до загальновідомої народної мудрості кожен чоловік в житті має збудувати будинок, посадити дерево і виростити сина. Питання рослин і дітей актуально розглядати фахівцям відповідних галузей садівництва та педагогіки, а от рішення про будівництво є таким, що лежить в царині юриспруденції.

Законодавство в сфері будівництва є дуже динамічним на даний час. Питання отримання відповідних дозволів на будівництво постійно реформується, спрощується, демократизується шляхом запровадження декларативного принципу в будівництві, проте це не означає, що до нього можна ставитись легковажно. Обов’язок отримувати необхідні дозволи для здійснення будівельних робіт ніхто не відміняв і порушення цього обов'язку тягне за собою достатньо відчутні матеріальні наслідки для порушника.

Що потрібно знати для того, щоб пройти процедуру будівництва без юридичних проблем.

Перше правило законного будівництва упирається безпосередньо в будівельний майданчик, а саме - в землю. Будувати можна виключно на земельній ділянці, яка відповідає такій меті і яка перебуває у Вашій власності або користуванні.

За правилами земельного законодавства земельна ділянка має відповідне цільове призначення. Зводити будівлі і споруди можна на земельних ділянках, відведених для будівництва – це землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також землі, які визначені містобудівною документацією як землі громадської забудови. Однак, існують в виключення з правил використання земель за призначенням. Так, наприклад, на землях особистого селянського господарства або землях товарного сільськогосподарського виробництва, які, начебто, призначені для сільськогосподарських потреб, можна зводити споруди, для обслуговування таких земель (наприклад ангари для зерна чи сільгосптехніки) тощо.

Крім того, для того, щоб розпочинати будівництво Ви повинні мати документ, який посвідчує Ваше право на землю. Такими документами є державний акт про право власності на земельну ділянку, свідоцтво про право власності на земельну ділянку чи договір оренди землі.

Головними нормативно-правовими актами, які на сьогодні врегульовують безпосередні практичні питання ведення будівельних робіт, є Постанови Кабінету Міністрів України №466 від 13.04.2011р. "Деякі питання виконання будівельних і підготовчих робіт" та №461 від 13.04.2011р. "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів".

Алгоритм дій, необхідних для отримання дозвільних документів для будівництва чи реконструкції (добудови, надбудови, прибудови) садибного житлового будинку та господарських споруд значно спростився з часу до прийняття зазначених вище постанов. Для індивідуальної забудови більше не потрібно робити дорого вартісні проекти та погоджувати їх в купі інстанцій.

Для того, щоб розпочати будувати будинок Вам необхідно:

1.             Зібрати необхідні попередні документи: ескіз намірів забудови - базові характеристики майбутньої будівлі (площа, етажність, розташування та земельній ділянці); і топо-геодезична зйомка земельної ділянки; документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою;

2.             Отримати в місцевих органах архітектури будівельний паспорт на обєкт;

3.             Заповнити та подати повідомлення про початок будівельних робіт у відповідну Інспекцію ДАБІ.

Такий процес займає максимум 2 місяці Вашого часу. Важливо пам'ятати, що починати будівництво можна тільки після того, як Ваше повідомлення внесуть до реєстру і йому нададуть номер (тобто зареєструють). Якщо Ви почнете будівництво раніше і про це стане відомо компетентним органам, готуйтесь сплатити штраф, розмір якого починається від 6000 гривень.

Після того, як Ви завершили усі будівельні та оздоблювальні роботи необхідно провести інвентаризацію нового об’єкта та отримати технічний паспорт. На підставі його даних та повідомлення про початок будівельних робіт необхідно заповнити та подати до Інспекції ДАБІ декларацію про готовність об'єкта до експлуатації. Все, ваше будівництво офіційно завершено.

На підставі зареєстрованої декларації, технічного паспорту та документу на землю реєструється право власності на Ваш новий будинок, після чого Ви стаєте повноправним власником законного будівництва.

Будь-яке порушення викладеного вище порядку робить Ваше будівництво незаконним.

Враховуючи значне спрощення порядку отримання дозволу і, як наслідок, його здешевлення, ми ніколи не рекомендуємо своїм клієнтам не дотримуватись нового порядку будівництва. Пам’ятайте, що сьогодні узаконення самобуду створює більше проблем і витрат, ніж законне будівництво.

Однак, якщо ж у Вас вже наявне самовільне будівництво, його узаконення все ж таки можливе. Існує декілька варіантів та сценаріїв легалізації самочинного будівництва – це звернення до суду, звернення до виконавчих органів, або легалізація через спрощений порядок. Слід зазначити, що будівельна амністія, яка є найбільш простим способом узаконення самобуду, носить тимчасовий характер і запроваджується владою із значними проміжками в часі. Сьогодні, нажаль, спрощеного порядку прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об’єктів немає. Чи буде він прийнятий у 2017 році залишається великою таємницею, яка покрита купою чуток.

В будь-якому випадку, якщо ви вирішили розпочати будівництво чи хочете  узаконити вже існуюче ми радимо звернутись за попередньою консультацією до юриста. Це допоможе Вам зекономити свій час та попередить можливі проблеми в майбутньому.

Ми вважаємо, що будівництво має бути приводом для радості, а всі проблемні питання дозвольте вирішувати фахівцям.

Христина Захарова, партнер юридичної компанії "Правова група ХіТ".