Корзина
16 отзывов
Полтававул. Раїси Кириченко 1, офіс 105
+38(095) 504 50 50
+380(50) 982 90 93
+380(66) 555 43 64
Адвокатське об'єднання "ХіТ"

І знову про аліменти

І знову про аліменти

Сімейне законодавство України покликано впорядковувати і регулювати відносини людей в сфері родинних стосунків, як немайнового, так і майнового характеру. Одним з найвідоміших понять з галузі сімейного права, яке відомо навіть малим дітям, є аліменти. Аліменти стягуються як в шлюбі, так  і в результаті його розірвання і не завжди є негативним наслідком для його пратника. Деякі родини таким чином навпаки рятують сімейні гроші від колекторів або інших стягувачів.

Що ж таке аліменти? Аналіз Сімейного кодексу України дає право стверджувати, що законодавець визначає аліменти, як право на матеріальне утримання (ст. 75 СКУ), або кошти на утримання дитини (ст. 181 СКУ). Відповідно до того ж Сімейного кодексу право на аліменти мають: член подружжя, який є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги – від другого з подружжя; неповнолітні діти; повнолітні діти; батьки. Розглянемо кожне з цих прав окремо.

Аліменти на дружину або аліменти на чоловіка. Закон передбачає обов’язок подружжя матеріально підтримувати один одного. У разі, якщо один з подружжя є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги, другий з подружжя, за умови, що він має змогу надавати таку допомогу, зобов’язаний утримувати першого.

Право на аліменти в цьому разі має один з подружжя, що відповідає одній з наведених нижче ознак:

-  пенсіонер:

-  інвалід І, ІІ чи ІІІ групи;

-  його доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, визначеного законодавством.

Стягнення аліментів на другого з подружжя може відбуватись не лише в шлюбі, але і після його розірвання для тих самих категорій громадян, з невеликими умовами.

Слід зауважити, що право на аліменти не залежить від статі подружжя, тобто матеріального забезпечення може потребувати та вимагати як дружина, так і чоловік.

Аліменти на дитину. Найбільш поширеною в Україні є практика стягнення аліментів на дитину. Сімейний кодекс передбачає обов’язок обох батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст. 180 СКУ). Батьки самостійно визначають способи утримання дітей, наприклад, уклавши договір про сплату аліментів (договір про аліменти).

Якщо ж один з батьків, або обидва, не виконують такий обов’язок належним чином, стягнення матеріального утримання може відбуватись через суд – подається позовна заява про стягнення аліментів. Розрахунок аліментів відбувається шляхом визначення частки від доходу матері або батька, чи в твердій грошовій сумі.

 При визначенні розміру аліментів суд враховує:

-  стан здоров'я та матеріальне становище дитини;

-  стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;

-  наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;

-  інші обставини, що мають істотне значення.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Збільшення розміру аліментів або зменшення розміру аліментів, визначеного за рішенням суду або домовленістю між батьками, може відбуватись за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках.

Несплата аліментів тягне значні юридичні та майнові наслідки – боржники аліментів сплачують стягнення заборгованості по аліментах з врахуванням пені та індексу інфляції.

У разі ухилення від сплати аліментів або якщо невідомо місце перебування матері або батька, з яких призначено сплату аліментів, можливо призначення тимчасової державної допомоги дітям. Порядок та розмір такої допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України в Постанові «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» №189 від 22.02.2006р.

Тимчасова  допомога  надається  на  дітей  у  розмірі, що дорівнює  різниці  між  50  відсотками  прожиткового  мінімуму для дитини  відповідного  віку  та  середньомісячним  сукупним доходом сім’ї  в  розрахунку  на  одну  особу  за попередні шість місяців. Проте, законодавство України також передбачає можливість звільнення батьків від обов’язку утримувати дитину або припинення  права на аліменти. Якщо аліменти стягуються і настали обставини, які припиняють право на їх стягнення, необхідно подати позовну заяву про припинення стягнення аліментів до суду.

Стягнення додаткових витрат на дитину і стягнення аліментів на дитину є відмінними поняттями, тому для додаткового захисту одному з батьків або самій дитині слід звертатись до суду із заявою про стягнення додаткових витрат на утримання дитини або із запереченням на позов про стягнення додаткових витрат на дитину.

Аліменти після 18 років. Сімейний кодекс України передбачає 2 випадки продовження стягнення аліментів на повнолітню дитину:

-          донька або син є повнолітніми але непрацездатними і потребують матеріальної допомоги;

-          донька або син продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги в зв’язку з цим. В такому разі стягнення продовжуються до досягнення дитиною 23 років, або припиняються разом із припиненням навчання.

Позовна заява на аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, подається або самою особою, або тим з батьків, з ким вона проживає.

Найголовніше і найбільш часто задаване питання стосовно аліментів на дитину надходить від батьків, позбавлених батьківських прав. Позбавлення батьківських прав не позбавляє таких мати або батька обов’язку по утриманню дитини, тому аліменти з них можуть і будуть присуджені.

Аліменти на батьків. Повнолітні працездатні діти зобов’язані утримувати своїх батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Якщо такі батьки були позбавлені батьківських прав і такі права не відновили, вони позбавляються права на утримання.

Будь-які спори щодо аліментних обов’язків між батьками та дітьми вирішуються в судовому порядку. Частіше за все в суди звертаються із позовами: позовна заява про стягнення аліментів та дружину, заява про стягнення аліментів на дитину, заява про стягнення аліментів на повнолітню дитину, що продовжує навчання, заява про стягнення додаткових витрат на дитину, позовна заява про стягнення заборгованості по аліментах, позовна заява про стягнення аліментів на утримання батьків.

Наостанок хочемо порадити Вам берегти сімю, любити дітей і піклуватись про батьків. З усіх інших питань щодо сімейного права звертайтесь до юриста або адвоката.

 

Христина Захарова, партнер юридичної компанії «Правова група ХіТ».